عصر دیرینه سنگی

عصر دیرینه سنگی

محیط طبیعی غارنشین در طی هزاران سال هیچ مناسبتی برای آفرینش هنری پیشرفته و ظریف نداشت زیرا تلاش برای صیانت ذات، شامل بیشترین بخش نیروهای جسمی و فکری ایشان بوده.

غار لاسکو در فرانسه

غار لاسکو در فرانسه

عصر دیرینه سنگی - 1397/12/26

هنر غارنشینان، این کهن ترین فرهنگ در میان فرهنگ های بشر، دیرتر از بقیه آنهم به وسیله تفننکاران و به طور تصادفی کشف شد.

غارهای لاسکو با قدمت بیش از ده هزار سال، نزدیک مونتینیاک در منطقه دور دونی فرانسه نیز بر حسب تصادف در سال 1941 توسط دو پسر بچه که سرگرم توپ بازی در قطعه زمینی بودند کشف شد.

سگ متعلق به این دو که به دنبال توپشان می رفت ناگهان در سوراخی افتاد و ناپدید شد و پسرها که پارس های سگ از ته سوراخ به گوششان می رسید آنقدر به دنبالش رفتند تا به درون غارها رسیدند.

این نقاشیها بیش از ده هزار سال در محفظه های دربسته و خشک زیر زمینی سالم مانده بودند.

در چند ده سال اخیر که غارهای مزبور به روی همگان گشوده شده اند بسیاری از آنها صدمه دیده و از بین رفتند، که معلوم شد دلیل آن رطوبتی است که گردشگران با خود به درون غارها وارد می کرده اند.

به همین دلیل اکنون ورود گردشگران به داخل غارهای لاسکو ممنوع است.

در این غارها تصاویر جانورانی همچون ماموت، گاو وحشی، گوزن شمالی، اسب، گراز نر و گرگ را بر روی دیوارها نقاشی یا حکاکی می کرد.

هنرمند یا هنرمندان برای طراحی از تکه های اخرای زرد یا قرمز استفاده می کردند. وبرای رنگ آمیزی، همین اخراها را می ساییدند و به صورت خاکه ای نرم در می آوردند و آن را فوت کنان به روی دیوارها می پاشیدند یا پیش از رنگ آمیزی نهایی آن را با ماده ای دیگر (احتمالا چربی حیوانی) مخلوط می کردند. و از انواع نی یا موهای زبر جانوران قلم مو می ساختند.

برخورد هنرمند با پیکره ها در غار لاسکو و بیشتر غارهای مانند آن در سرتاسر جهان، برخوردی ناتورالیستی است.

بدون تردید هر تفسیری که امروزه درباره این هنر غاری به عمل آید، چیزی جز نظرپردازی صرف نخواهد بود.

احتمال زیاد می رود که هنرمند غارنشین، تفاوت میان خیال و واقعیت را به درستی تشخیص نمی داده است و در نظر او گاو وحشی شکار شده توسط خودش با گاوی که روی دیوار بازافرینی می کرد فقط از لحاظ وجودی اش فرق می کرده است.

دلایل مشخصی وجود دارد که نشان می دهد شکارگر غارنشین، شاید در اثر شوریدگی ناشی از مراسم و رقصهای جادویی، با جانوران نقاشی شده چنان رفتار می کرده است که گویی با موجودات زنده رفتار می کند.

پیکره انسان در میان انبوه جانوران نقاشی شده بر دیوارها، تقریبا یکسره از قلم افتاده است. مورد استثنایی مردی لاغر اندام است که در برابر یک گاو وحشی شکم دریده دراز کشیده و احتمالا توسط کرگدنی که در سمت چپ تصویر است نقش زمین شده است.

منبع کتاب هنر در گذر زمان اثری از هلن گاردنربرچسب ها :

غار، لاسکو، هنرمند، فرانسه، نظرپردازی، هنر غارنشینی


شاید به موارد زیر نیز علاقه مند باشید :)


هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده، شما اولین نفر باشید

نظر شما درباره این پست

 
   
 

تئاتر اجازه دارم جیغ بکشم جدیدترین پروژه گروه اسپرودیزاین از 6 فروردین 1398 به روی صحنه خواهد رفت

تهران بهار شمالی,
تقاطع ایثار و جوادنیا پلاک 40